"גם סבא הייתה פעם ילד? לא יכול להיות!"

כל הנכדים חושבים ככה לעצמם, בייחוד כשהם מתוודעים לתמונה או סיפור על סבא וסבתא כפי שהיו בילדותם. מפליאה העובדה – הרי סבא וסבתא לא נולדו זקנים…

גם אנו עצמנו, לאורך ילדותנו, התבגרותנו ובגרותנו, מופתעים להאמין כי חוקי הזקנה חלים גם עלינו, ולא אחת אנו נאלצים להודות שגם לנו יש שינויים פיסיים ונפשיים, איתם עלינו להתמודד באופן יעיל בכדי להתבגר ולצמוח בחוכמה ולנצל את שנות ההזדקנות כך שיהיו מספקות ומשמעותיות.

מדוע האפליקציה FaceApp הפכה ללהיט גועש ברשתות בימים האחרונים? נראה שכולנו מסתקרנים ורוצים לדעת איך נראה כשנהיה זקנים – וכנראה שמאותם סיבות בגללם אנחנו מתפלאים שסבא וסבתא היו ילדים פעם.

צמיחה מנטלית ורוחנית בגיל השלישי

בעבר היה נהוג לחשוב שאינטיליגנציה פוחתת עם הגיל, אך זוהי כלל אינה ההנחה המקובלת היום.  גתה סיים לכתב את יצירת המופת 'פאוסט' בגיל 82; ארתור רובינשטיין ניגן בצורה מופלאה בגיל 89. יחד עם זאת, אין ספק שמספר שינויים חלים בתפקוד המנטלי עם הצמיחה בגיל, וכמובן שאנשים נבדלים זה מזה בעוצמת השינויים וגם עוצמת השפעתם התפקודית והרגשית מאוד תלויה בעיתוח בו הם חלים.

אכן, למעלה מ-65% מהקשישים חווים בעיות של זיכרון אך בכל הקשור לנושאי רוחניות והתפתחות פנימית למשל, נוטה הנפש דווקא להיפתח בגילאים מאוחרים יותר. כמו כן, יש אנשים המגלים את יצירתיותם רק בזקנה, לאחר שהשתחררו מנורמות ומחויבויות חברתיות – כמו גם קשישים שלפתע מגלים את הרוח והדת.

פעילויות רפואה משלימה וצמיחה אישית בבתי אבות ומוסדות דיור מוגן

בשנים האחרונות חלה עליה בפעילויות הקשורות לרוחניות, רפואה משלימה, צמיחה אישית ומדעי הרוח והחלו להופיע מסגרות רוח וצמיחה אישית רבות במוסדות דיור מוגן ובבתי אבות ברחבי הארץ והעולם. כחלק מהעשרת חייהם של הקשישים מוצעות הרצאות, פעילויות פרטניות וקבוצתיות, ושיעורים מרוכזים בנושאים רבים כמו: רפואה סינית, קבלה, מדיטציה, יוגה, תנועה ופילוסופיה – גם בכדי להעשיר את איכות חייהם של הקשישים הדרים במוסד וגם בשביל לעורר בהם את יכולות היצירתיות והרוח הגלומה בהם, כזו שאולי אפשר סופסוף להביא לידי ביטוי לאחר חיים ארוכים בהם אולי מטלות היומיום לא איפשרו העמקה בהם.

אנחנו במרכז צמיחה אישית מחזקים את ידיהם של אלה ההולכים בדרך הצמיחה והרוח, לא משנה באיזה גיל הם, ומזמינים את כולנו לקחת צעד אחד – פנימה.

 

צמיחה מנטלית ורוחנית בגיל השלישי