תכנית הטיפוח למחוננים, אשר מנוהלת על ידי אגף למחוננים ולמצטיינים של  משרד החינוך,  נוצרה כדי לאתר את הילדים המצטיינים ביותר (בין 1 – ל-3 אחוזים מכלל האוכלוסיה), מכל המגזרים והמסגרות הלימודיות (למעט חינוך ביתי) בישראל, בשלבים המוקדמים בחייהם האקדאימיים. המטרה של התכנית הינה להעצים ולטפח את כשרונותיהם האקדמיים של התלמידים הצעירים ולאפשר להם להתקדם בקצב שמתאים להם.

כל שנה מקיימים מכוני אבחון חיצוניים, אשר זכו במכרז של משרד החינוך, מבדקי קבלה לתכנית המחוננים, אשר  מיועדים לתלמידי כיתות ב' וג'. מבדקים אלה, הנקראים מבחני מחוננים, מודדים את מיומנויות הלמידה הכלליות בלבד ולכן שונים באופן מהותי משלל מבחנים בית ספריים אשר בודקים לרוב את רמת הידע של התלמיד ולא את יכולתו הקוגנטיבית.

חשוב לציין שתוצאות המבחן נמדדים ביחס לתוצאות של כלל התלמידים הנבדקים בהתאם לאזור מגוריהם.

מבחני מחוננים ניב

מבחני מחוננים – כל מה שאתם, ההורים, צריכים לדעת

מבחינתכם, תהליך ההכנה למבחן המחוננים מתחיל בשלב  קבלת המכתב מטעם בית הספר, המזמין את התלמיד למבחן הסינון. בנוסף, תמצאו במכתב זה מידע חיוני עבור התכנית ועבור תהליך המיון. אם מסיבה כלשהי החלטתם לוותר על השתתפות בתכנית מראש, עליכם להודיע על כך למחנכת הכיתה.

מבחני הקבלה לתכנית המחוננים מורכבים משני שלבים, לכל אחד מהם מתנהל בצורה אחרת. כך, בשלב הסינון יעברו התלמידים מבחן אשר נערך בתוך בית הספר, המכיל שאלות שבודקות כישורי הבנת הנקרא ויכולת מטמטית. שאלות המבחן בודקות בין היתר את הרמה הלימודית של הילד ביחס לילדים אחרים וחלקן מאפשרות תשובות פתוחות. התלמידים אשר השיגו את הציונים הגבוהים ביותר במחבן הסינון, עוברים לשלב הבא – מבחן האיתור.

מבחן האיתור מתקיים בשעות אחר הצהריים מחוץ לגבולות בית הספר – במרכז בחינה חיצוני, המנוהל על ידי אחד ממכוני האבחון אשר זכו במכרז משרד החינוך. שלב מבחני האתור נערך בצורה שונה משלב הסינון. התלמיד מתבקש לענות על סדרת שאלות סגורות על ידי סימון תשובה נכונה. המבחן בנוי כמבדק פסיכומטרי הבודק את היכולת הקוגנטיבית, ומחולק ל3 נושאים: מילולי, מספרי וצורני. שימו לב – נושאי המבחן אינם חופפים את הנושאים של תכנית הלימודים הבית ספרת, על כך אין צורך לשנן חומר לימודי לקראת המבחן.

מבחני מחוננים לקבוצות תלמידים מיוחדות

הילדים אשר אינם מסוגלים לעבור את המבחנים הרגילים, מסיבה כלשהי שאינה כמובן קשורה ליכולת הקוגנטיבית (כגון עולים חדשים, בעלי לקויות פיזיות, לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז) מוזמנים להשתתף במבדקים מיוחדים אשר נבנו באופן שונה.

מבחני מחוננים – התוצאות

ילדכם ניגש למבחן המחוננים? מצוין. עכשיו תצטרכו להיעזר בסבלנות, עד לקבלת ההודעה על זכאות או אי זכאות להשתתפות בתכנית. אם התלמיד עבר את המבחן בהצלחה, פרטיו עברו לרשימת המשתתפים בתכנית הטיפוח. מנהלי התכנית יצרו אתכם קשר כדי להדריך אתכם לשלב הבא.

מבחני מחוננים – ניב רווח