האם אתם שוקלים להתגרש כתוצאה מקשיים בזוגיות ומחיי נישואין מדשדשים? ובכן, אתם לא לבד. זוגות רבים בארץ נתקלים בבעיות ומתמודדים עם קשיים ולחצים מורכבים בחיי הנישואין אך כאשר שאלת הגירושין עומדת על הפרק כדאי לדעת כי רגע לפני שמפרקים את המשפחה ניתן לפנות לטיפול מקצועי לזוגות כדי לנסות לשקם את היחסים ולהימנע מהליך גירושין רווי רגשות, מתחים וכעסים. טיפול זוגי יכול לסייע במקרים רבים לעזור לזוגות לשקם את מערכת היחסים וחשוב לציין כי הטיפול יכול גם להבהיר לכל אחד מבני הזוג האם יש אפשרות לשקם את הזוגיות או שעדיף להתגרש ולהמשיך לדרך חדשה.

לא לדחות את הגירושין או הטיפול

המציאות מוכיחה כי זוגות רבים מתקשים לקבל החלטה האם לפנות לטיפול מקצועי כדי לנסות לשקם את היחסים ולהימנע מפירוק המשפחה או לפנות לעורך דין משפחה כדי לקבל ייעוץ משפטי וליווי מקצועי בהליך הגירושין שיכול להימשך זמן רב. לכן, חשוב להדגיש כי דחיית הטיפול או הגירושין גורמת למתחים נוספים בבית הבאים לרוב על חשבון הילדים וגובים מהם מחיר כבד וקשה מנשוא. לפיכך, מומלץ לקבל החלטה מהירה ככל הניתן ולהחליט האם פונים לעזרת טיפול זוגי או פונים לעורך דין כדי להתגרש כמה שיותר מהר.

להתגרש או לא

ההחלטה להתגרש אינה פשוטה במיוחד כאשר יש לבני הזוג ילדים. גם נושא הרכוש מהווה פקטור חשוב בהליך הגירושים ויש לתת עליו את הדעת. עם זאת, אין טעם לדחות את החלטה על גירושין במידה וסובלים בזוגיות או שמדובר על איום ממשי או מקרה מורכב אחר. במידה ובני הזוג יכולים עדיין לשוחח בנעימים כדאי לנסות טיפול או ייעוץ זוגי כדי להתמודד עם ההחלטה על נחיצות הגירושין ועל מנת לבדוק דרכים ואפשרויות לשיקום מערכת היחסים באופן המבטיח זוגיות תקינה וטובה לשני הצדדים.

יודגש כי במהלך הטיפול הזוגי מעלים את הקונפליקטים בין בני הזוג במטרה ליצור דו שיח פורה ויש לציין כי זוגות רבים מגלים להפתעתם כי עצם השיחה וההתמודדות עם הבעיות ביניהן באמצעות ליווי מקצועי וניטראלי מסייעת להם להתגבר על משברים בזוגיות וליצור תקשורת בריאה וטובה. טיפול זוגי מאפשר לבני הזוג לשמור על תקשורת חיובית ונכונה ולפתח הקשבה אחד לשני. כאשר בני הזוג מגלים כי ביכולתם לשקם את היחסים וכי זו מטרת שני הצדדים – הרי ניתן להעלות את הסוגיות והקונפליקטים שהביאו למשבר ביחסים, לנתח אותם כדי להבין מהו המקור לקשיים השונים אצל כל אחד מבני הזוג ולמצוא דרכים יעילות לפתרון המשבר ולהתמודדות עם בעיות בזוגיות.

במהלך הטיפול הזוגי לומדים כיצד להכיל אחד את האחר, לשפר את דרכי ההתקשרויות, השיחה וההבנה, להעלות ביטוי רגשי למצוקות ולקשיים, ולמצוא דרכים חדשות ויצירתיות לשיקום הזוגיות ולחיזוק היחסים כדי להתמודד בהמשך ביעילות עם משברים שונים בחיים.