החברה שסובבת כל אחד ואחת מאתנו נוהגת להדגיש בעיקר את האנשים המוצלחים, אלה שהגיעו להישגים ונחשבים למצליחנים. גם בבית הספר המערכת בנויה כך שהיא מעריכה בציונים חד משמעיים את ההבדל שבין הצלחה לבין כישלון. אלה הם חלק מהסיבות שגורמים לאנשים רבים לפתח פחד מפני כישלון.

גם בפורטלים מקצועיים העוסקים בנושאים רגשיים ופסיכולוגיים כגון פורטל פסיכולוגיה בטיפולנט עוסקים לא מעט במקרים של חששות ופחדים מכישלון ומאי הצלחה. דווקא בשל העובדה שהדבר הזה משותף לאנשים רבים כל כך, מדובר בפחד שראוי לדבר עליו וניתן להתגבר עליו.

התנסות בדרך להצלחה

כל מי שיחפש פורטל פסיכולוגיה כדי לנסות להבין איך להתמודד עם פחד מכישלון יוכל להבין עד מהרה שהפחד נובע בעצם מפגיעה בערך העצמי. לפני שנראה כיצד ניתן להשתמש בעניין זה כדי להתמודד בצורה בונה יותר עם הפחד חשוב להבין שמי שלא מנסה לא טועה. מי שלא מנסה לא מצליח. מי שלא נכשל – לעולם לא יגיע להישגים.

מאחורי כל אדם מצליח יש אינספור כישלונות ואי הצלחות. אותן אי הצלחות הן אלה שמאפשרות התנסות, למידה, בחינת חלופות. אף אחד לא נולד אלוף עולם בריצה ואיש לא נולד כשהוא תוכניתן מקצועי, אמן מצוין או פילוסוף שאין כמותו. גם איינשטיין חווה תקופות של אי הצלחה ותקופות של אי הערכה מהחברה הסובבת. מי שמבין שבדרך להצלחה חייבים להתנסות (והרבה) ילמד לקבל בהדרגה גם מקרים של אי הצלחה. זה חלק משכר הלימוד של החיים.

הכישלון איננו אני

נקודה חשובה נוספת שיש להבין היא שהכישלון הוא דבר חיצוני לאדם. לא הכישלון הוא מה שמייצג את האדם אלא הדרך שבה הוא פועל, עושה ולומד. הרבה אנשים שמפתחים פחד מכישלון למעשה סבורים שכאשר הם חווים כישלון מדובר בכישלון של גרעין העצמיות שלהם. חשוב, אם כן, להפנים היטב – לא האדם עצמו נכשל אלא הדרך שבה הוא בחר לא הייתה נכונה (או שלא הייתה מוכנות מספקת). מי שיבין שחוסר הצלחה היא לא מרכיב אישיותי ילמד להתגבר טוב יותר גם במקרים של חוסר הצלחה.

מיקוד בהצלחות

דרך נוספת להתגבר על פחד מכישלון היא לשים דגש על הצלחות. חשוב לזכור שהצלחות לא חייבות להיות פנומנליות. כל אדם וכל אחד חווה בחיים הרבה מאוד הצלחות אלא שמי שחרד מכישלון לוקח אותן כמובן מאליו. גם הצלחות שנראות קטנות או טריוויאליות ראוי להדגיש. מי שיזכור את הצלחותיו בונה בכך ביטחון עצמי ותחושה של קבלת ההישג.

ליהנות מהדרך

נקודה נוספת שכדאי לשים אליה לב היא שגם הצלחות וגם חוסר הצלחה הם חלק טבעי בחיים. תמיד כדאי לזכור ליהנות מהדרך, לא רק מהתוצאה הסופית. תמיד כדאי לשים לב לחוויות, לרגשות ולתחושות בספקטרום המלא ולקבל את שני הצדדים של המטבע. מי שילמד לקבל את עצמו, על הישג ועל אי הצלחה, על קורת רוח ועל רגעי שפל ומי שידע ליהנות מהדרך פשוט ייהנה יותר מהחיים ויתמקד פחות ברגשות שליליים.