ישנם מושגים רבים שמשמשים את כולנו בלשון הדיבור אך יש להם רבדים שונים של משמעויות. אחד המושגים הללו, שתופס מקום של כבוד בפסיכולוגיה ובפילוסופיה וכך גם במדריכים ובשיטות ייעוץ שונות הוא משג האגו. אגו בהחלט יכול גם לעמוד במוקד הדיון שבא להסביר את המקור של בעיות שונות ויש אנשי מקצוע שונים שמתמחים בפירוק המורכבות הקשורה באגו מפותח יתר על המידה.

בשורות הבאות נבין יותר על משמעות המונח אגו בפסיכולוגיה ובפילוסופיה. בתוך כך נראה אילו בעיות אגו קיימות ומתי ניתן ואף רצוי לפנות לעזרה של גורם מקצועי.

האגו של פרויד

פרויד, מאבות הפסיכולוגיה המודרנית ומפתח השיטה הקרויה פסיכואנליזה, לא היה הראשון שהתייחס למונח אגו. יחד עם זאת, הוא הטיב לנתח את המרכיב זה של הנפש האנושית והוא גם הסביר כיצד נוצרות בעיות נפשיות הקשורות אליו.

אגו, על פי פרויד, הוא אחד משלושת מרכיבי הנפש הבסיסיים וזאת לצד הסופר אגו והאיד. באופן פשטני ניתן לראות את האגו של פרויד כמין מתווך, שמסייע לאדם לתפקד בתוך מכלול הלחצים הנובעים מהמבנה הנפשי. בין האיד, שמיצג קלחת של רגשות ורצונות, לרוב מודחקים, ובין הסופר אגו, שמייצג את דרישות החברה והמוסר העליון, שוכן אותו גורם מפשר שעליו אנו מדברים.

במילים אחרות, אם לא היה האגו, שמאפשר התנהגות סבירה הן עבור האדם עצמו והן עבור הסביבה החיצונית, האדם היה נופל למלכודת השיגעון או נותר בעל התנהגות אינפנטילית (מלשון ילדותית), בלתי בוגרת.

האגו ואני

פרשנות נוספת שמנסה להסביר מהו אגו, הן בפילוסופיה והן על ידי אנשי מדעי הרוח והחברה גורסת שמדובר למעשה במרכיב העיקרי שקובע את זהותו של כל אדם. האגו הוא זה שמבטיח לכל אינדיבידואל תחושה של עצמיות. זהו אותו גרעין של "עצמי" שהולך עם האדם מהרגע שהוא הופך לבעל מודעות עצמית, דרך גיל ההתבגרות ועד לבגרות וגיל הזקנה.

אגו מפותח מדי

ישנם אנשים שיודעים לעדן את רגשותיהם ויצריהם והם מתפקדים בחברה באופן מעורר הערכה, בלי לפגוע בזהות העצמית ותחושת הערך שלהם. לעומתם, יש כאלה שסובלים מתחושת עצמי מפותחת יתר על המידה או לחילופין – תחושה של חוסר ערך עצמי.

כפי שטענו גדולי הפילוסופים היווניים, דרך האמצע במחשבה ובהתנהגות היא חוכמת החיים האמיתית. מי שסובל מבעיות שונות באגו, בין אם מדובר בתחושת ערך לא פרופורציונאלית ובין אם מדובר בביטול עצמי עד כדי הופעה של דיכאון או חרדות, צריך למצוא פתרון. הפתרון יכול להגיע באמצעות פניה לאנשי מקצוע מתחום הייעוץ ובריאות הנפש מצד אחד או על ידי שיטות שונות של הגעה לאיזון באמצעים כגון תזונה, מדיטציה, יוגה וכדומה.

יועצים ומטפלים שונים, שמסוגלים לסייע בלמידת התנהגויות נכונות יותר, שיפור בתקשורת בין אישית, שינוי ביחסים זוגיים או בשיפור חוויית העצמי, עוסקים, למעשה, לא מעט בחוויית ה"אני" במהלך החתירה להצלחה טיפולית.