אגו הוא אחד המונחים המרכזיים בתורת הפסיכו-אנליזה שניסח זיגמונד פרויד. ממש על קצה המזלג, המדובר הוא באחד מבין שלושת המבנים של נפש (האחרים הם איד וסופר אגו). מטרת האגו היא לתווך בין האיד, מקור דחפי האדם והתשוקות הבסיסיות שלו, לבין הסופר אגו – ייצוג ערכים דוגמת מוסר ומצפון באישיות שלו. האגו נועד ליצור את האיזון האידיאלי בין אלה ולהתאים אותם לדרישות המשתנות של המציאות בה האדם חי.

האגו, אם כן, מהווה תפקיד משמעותי באישיות של האדם, כאשר תפקוד תקין שלו הוא בגדר חובה. האגו מאפשר הליכי למידה והתפתחות של האדם, מניע אותו לביצוע הפעולה הרצויה ומאפשר לו להתנהל באופן ראוי בסביבה בה הוא חי. ובכל זאת, בהחלט ניתן להעלות תרחישים של עודף אגו, שעלול לפגוע באדם. אז היכן עובר הגבול? ומהן הסכנות של האגו?

המונח העיקרי: נרקיסיזם

לא ניתן לדבר על אגו מבלי להתייחס לסכנה העיקרית שהוא מגלם בתוכו – זוהי הפרעת האישיות הנרקיסיסטית. מונח זה מתייחס לעיסוק מוגזם של האדם באני העצמי שלו, מה שמבטל אצלו כמעט לחלוטין את היכולת לגלות אמפתיה כלפי אחרים. כאן למעשה עובר הגבול בין הקו החיובי לשלילי של האגו: אם הערכה עצמית גבוהה ושאפתנות יכולים לסייע לכל אדם (והאגו כולל בתוכו את אלה), הרי שעודף בהם עושה את האפקט ההפוך. נהוג להתבונן על כך כמעין מנגנון הגנה של האגו מפני האיומים אשר אורבים לו, כך מאמין האדם באופן בלתי מודע, מבחוץ.

במילים אחרות: ניתן לרתום את האגו לתועלתו של האדם – והרי בכל אדם יש מידה מסוימת של נרקיסיזם – אך כשזה הופך להפרעה של ממש האפקט הופך לשלילי. תכונות דוגמת רברבנות, שתלטנות, אנוכיות או ניצול הזולת הן מנת חלקם של הסובלים מהפרעת אישיות נרקיסיסטית. הדבר מקשה מאד על הסביבה להבין את אותו אדם ופוגע ביחסים שהם מנסים לרקום עם אלה הקרובים להם: התנהגות נרקיסיסטית מוגזמת, אם לוקחים דוגמא נפוצה, כמעט ולא יכולה לאפשר זוגיות תקינה בין בני זוג.

אז מה עושים?

יש אנשים, המתבוננים על המגרעות של עודף אגו כאל האופי של האדם, ותו לא, ולכן לא מטפלים בכך. בהיעדר טיפול, באופן לא מפתיע, הרי שהבעיה אינה נפתרת מעצמה, אלא רק הופכת למורכבת יותר ויותר. בדומה לנושאים אחרים הנוגעים לאישיות האדם, טיפול פסיכולוגי אפשרי, ופעמים רבות גם הכרחי, בדרך ליצירת האיזון המתבקש ברמת האגו אצל האדם ובדפוסי האגו שלו.

עקב ההשפעה של האגו על סביבתו הקרובה של האדם, פעמים רבות לא ניתן להוציא אותם מתמונת הטיפול בו. טיפולים זוגיים, או אפילו משפחתיים, נחשבים לנפוצים בכל קנה מידה בתחום ומאפשרים לכל הצדדים המעורבים לפעול יחדיו על מנת ליצור "שליטה" על האגו של האדם הסובל מהבעיה, כמו גם ליצור יחסים תקינים בין כל המעורבים.